corina_dumitrescu_site

 

Corina Dumitrescu

Repertoriu (roluri şi dansuri):

  • Madge – La Sylphide de Herman Severin Løvenskiold, coregrafia: August Bournonville, adaptarea: Johan Kobborg
  • Juliet – Radio and Juliet (muzica: Radiohead), coregrafia: Edward Clug
  • Anna Karenina – Anna Karenina (muzica: Piotr Ilici Ceaikovski), coregrafia: Ioan Tugearu
  • Kitri – Don Quijote de Ludwig Minkus, coregrafia: Marius Petipa, Alexandr Gorski, adaptarea: Mihai Babușka
  • Giselle / Myrtha – Giselle de Adolphe Ch. Adam, coregrafia: Vasile Marcu, adaptare după Marius Petipa
  • Giselle – Giselle de Adolphe Ch. Adam, coregrafia: Jean Coralli, Jules Perrot și Marius Petipa, adaptarea: Mihai Babușka
  • Odette / Odile – Lacul lebedelor de Piotr Ilici Ceaikovski, coregrafia: Oleg Danovski, adaptare după Marius Petipa şi Lev Ivanov
  • Nikia / Gamzatti – Baiadera de Ludwig Minkus, coregrafia: Marius Petipa, adaptarea: Valerii Kovtun
  • Nikia – Baiadera de Ludwig Minkus, coregrafia: Marius Petipa, adaptarea: Mihai Babușka
  • Clara – Spărgătorul de nuci de Piotr Ilici Ceaikovski, coregrafia: Alexa Mezincescu
  • Aurora – Frumoasa din padurea adormită de Piotr Ilici Ceaikovski, coregrafia: Alexa Mezincescu
  • Esmeralda – Notre-Dame de Paris (colaj muzical), coregrafia: Ioan Tugearu
  •  Doamna de Renal – Roșși Negru de Livia Teodorescu-Ciocănea, coregrafia: Alexa Mezincescu
  • Julieta – Romeo și Julieta de Serghei Prokofiev, coregrafia: Ioan Tugearu
  • Cenușăreasa – Cenușăreasa de Serghei Prokofiev, coregrafia: Mihai Babușka
  • Armonii trecute (muzica: Marin Marais și Jean Baptiste Lully), coregrafia: Laurențiu Guinea
  • Paquita de Ludwig Minkus, coregrafia: Marius Petipa, adaptarea: Ileana Iliescu
  • Anotimpurile de Antonio Vivaldi, coregrafia: Alexa Mezincescu
  • Stampe japoneze (colaj muzical), coregrafia: Ioan Tugearu
  • Manon Beletti – Casanova (colaj muzical), coregrafia: Monica Fotescu Uță
  • Palladio de Karl Jenkins, coregrafia: Mihai Babușka
  • Sextet pe octet, coregrafia: Laurențiu Guinea
  • Carmen – Carmen de Georges Bizet, Rodion Șcedrin, coregrafia: Oleg Danovski
  • Piese scurte, coregrafia: Richard Wherlock, Jean Guizerix, Gigi Căciuleanu, Mihai Babușka
  • Ea – Sărbătoarea primăverii de Igor Stravinski, coregrafia: Alexa Mezincescu
  • Isolda – Tristan și Isolda (muzica: Richard Wagner), coregrafia: Alexa Mezincescu
  • Patetica de Piotr Ilici Ceaikovski, coregrafia: Olivier Patey
  • Mașa – Femei (colaj muzical), coregrafia: Gheorghe Iancu
  • Fuga. Marea fugă (colaj muzical), coregrafia: Ioan Tugearu

Licențiată în Artele Spectacolului la Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică I. L. Caragiale din București în 1994, balerina Corina Dumitrescu are în palmares numeroase premii. Printre acestea se numără Premiul III la Concursul Internațional de Balet de la Varna, Bulgaria (1994), Premiul de Interpretare al Uniunii Interpreților, Coregrafilor și Criticilor Muzicali (1994), Premiul pentru Creație Coregrafică la Concursul Național de Dans, Constanța (1995), Premiul de Excelență al Forumului Compozitorilor și Muzicologilor (2000).

Angajată a Operei Naționale București din 1988, a făcut parte, între anii 1990-1992, din Compania de Dans Contemporan Orion Balet București. A fost invitată permanentă a Teatrului de Balet din Belgrad între anii 1997 – 2003, iar în 2005 a fost invitată la Galele Stelelor Secolului al XXI-lea, la Paris.