Prim-solist al Operei Naționale București din anul 1987, astăzi maestru de studii și repetiții, Gabriel Opincaru a studiat dansul la Academia Vaganova din Sankt Petersburg, la clasa lui O. G. Socolov. A fost profesor al Liceului de Coregrafie „Floria Capsali” din București, la catedra de Dans Clasic și Duet și Repertoriu. În cadrul Facultății Gheorghe Cristea, a fost profesor la catedra de Dans Clasic și Istoria Baletului. De asemenea, a realizat asistență de coregrafie pentru mai multe producții de balet. Apare cu numele în Dicționarul Enciclopedic pe litere, Volumul V, la litera O și în secțiunea Cultură a Ediției Princeps Who’s Who 2002,  personalităților românești contemporane.

gabriel_opincaru_web

 

Repertoriu (roluri și dansuri):

  • Pasărea albastră – Frumoasa din padurea adormită de Piotr Ilici Ceaikovski, regia și coregrafia: Vasile Marcu
  • Pas de trois, Bufonul – Lacul lebedelor de Piotr Ilici Ceaikovski,  regia și coregrafia: Oleg Danovski, după Marius Petipa, Lev Ivanov
  • Franz – Coppélia de Léo Delibes, coregrafia: Anton Romanovski, Oleg Danovski, regia: Oleg Danovski
  • Mercutio, Benvolio – Romeo și Julieta de Serghei Prokofiev, regia și coregrafia: Ioan Tugearu
  • Mercutio, Benvolio – Romeo și Julieta de Serghei Prokofiev, regia și coregrafia: Iuri Papko și Julamay Scott
  • Colas – La fille mal gardée (Fata prost păzită) de Ferdinand Herold și John Lanchbery, regia și coregrafia: Alexa Mezincescu
  • Basil – Don Quijote de Ludwig Minkus, regia și coregrafia: Vasile Marcu, după Marius Petipa, Alexandr Gorski
  • Albert, Pas de deux (act I) – Giselle de Adolphe Ch. Adam, regia și coregrafia: Vasile Marcu, după Marius Petipa
  • Chopiniana de Frederic Chopin, coregrafia: Mihail Fokin, regia: Oleg Danovski
  • Pas de deux, Pas de trois – Paquita de Ludwig Minkus, coregrafia: Marius Petipa, regia și adaptarea: Ileana Iliescu
  • Mica serenadă (perechea mică), Adolescentul, Valsuri – Seară vieneză, regia și coregrafia: Tilde Urseanu
  • Seară de valsuri vieneze de Johann Strauss, coregrafia: Ioan Tugearu, apoi în coregrafia Alexei Mezincescu
  • Petrică – Petrică și lupul de Serghei Prokofiev, regia și coregrafia: Alexa Mezincescu
  • Mozartiana, Concertul 21 (muzica: W.A. Mozart), regia și coregrafia: Alexa Mezincescu
  • Gremio – Îmblânzirea scorpiei (colaj muzical) – regia și coregrafia: Ioan Tugearu
  • Faunul – După-amiaza unui faun de Claude Debussy, regia și coregrafia: Doina Andronache
  • Jockerul – Jocul de cărți de Igor Stravinski, regia și coregrafia: Alexa Mezincescu
  • Bufon, Prieteni lui Pfhoebus – Cocoșatul de la Notre-Dame de Cesare Pugni, Reinhold Glier, Serghei Vasilenko, regia și coregrafia: Oleg Danovski
  • Spărgătorul de nuci – Spărgătorul de nuci de Piotr Ilici Ceaikovski, regia și coregrafia: Tilde Urseanu
  • Anotimpurile de Antonio Vivaldi, regia și coregrafia: Alexa Mezincescu
  • Simfonia clasică de Serghei Prokofiev, regia și coregrafia: Alexa Mezincescu
  • Lisander – Visul unei nopți de vară (colaj muzical), regia și coregrafia:  Mihaela Atanasiu
  • Logodnicul – Peer Gynt (colaj muzical), regia și coregrafia: Mihaela  Atanasiu
  • Războinicul – Albă ca Zăpada și cei șapte pitici de Cornel Trăilescu, regia și coregrafia:  Doina Andronache
  • Craidomul – Curtea Veche de Mihail Jora, regia și coregrafia: Alexa Mezincescu
  • Ministru – Cenușăreasa de Serghei Prokofiev, regia și coregrafia: Mihai Babușka
  • Seară românească de Tiberiu Olah, regia și coregrafia: Alexa MezincescuDivertismente în operele:
  • Evgheni Oneghin de Piotr Ilici Ceaikovski (dansul rus), coregrafia: Vasile Marcu
  • Tannhäuser de Richard Wagner (Satir), coregrafia: Vasile Marcu
  • Oedipe de George Enescu (Păstor), coregrafia: Gelu Matei
  • Răpirea din serai de Wolfgang Amadeus Mozart, coregrafia: Alexa Mezincescu
  • Faust de Charles Gounod (Pan), coregrafia: Oleg DanovskiA dansat în recitaluri de balet:
  • Polka pizzicato din opereta Liliacul de Johann Strauss-fiul
  • Gopak din Taras Bulba de S. Sedoi
  • Pas de deux Grand pas clasique de C. Auber
  • Pas de deux  Festivalul florilor de E. Helsted
  • Pas de deux (act. II) din Corsarul de Adolphe Ch. Adam
  • Arlequin și Colombina din Călărețul de aramă de Reinhold Glier
  • Pulcinella de Igor Stravinski
  • Pas de deux din Flăcările Parisului de Boris Asafiev
  • Variația lui Solor din Baiadera de Ludwig Minkus