Mihai Mezei s-a născut în 1983, la București. Intre anii 1995-2003, studiază baletul la Liceul de Coregrafie „Floria Capsali”. În 2001, timp de un an, primește o bursă de studiu, în cadrul Academiei Naționale de Dans din Roma, Italia.

Între anii 2003 și 2007 este angajat al Operei Naționale București, unde promovează ca solist în 2004 si ca prim solist în 2006. In anul următor se alătură ca solist în compania Ballet Classique de Paris, revine la Opera Națională București între anii 2010-2012, iar între anii 2012-2016, se alătură Teatrul Național Split, Croația ca prim solist.

In 2016 renunță la scenă și se alătură ca maestru și coregraf în cadrul companiei Ballets de France. In 2018, revine ca maestru la Opera Națională București.

A lucrat cu nume mari din lumea dansului: Vladimir Vasiliev (Roma,Italia), Gilbert Meyer, Olivier Patey (Paris Opera), Mihai Babuska, Dinko Bogdanic, Edward Clug,Valentina Turcu, Igor Kirov, Stasa Zurovac, Ljiliana Gvozdenovic, Andrei Litvinov, Alexa Mezincescu, Gigi Caciuleanu, Ioan Tugearu, Mario Piazza, Mauro di Candia, Michael Pink.

Repertoriu:

  • “Lacul Lebedelor” (Pas de trois, Bufonul) și “Giselle “(Peasant Pas de deux), coregrafie Oleg Danovski,
  • “Don Quijote”, coregrafie Mihai Babuska,
  • “La Bayadere” (Fachir si Idolul de Bronz), coregrafie Mihai Babuska.
  • “Frumoasa din Pădurea Adormită”, (Pasărea Albastră), coregrafie Alexa Mezincescu.
  • “Esmeralda”, “Fleur des Lies”, coregrafie Ioan Tugearu.
  • “Spărgătorul de Nuci “(Fritz), coreografie Alexa Mezincescu.
  • “Don Quijote”(Espado).
  • “Lacul Lebedelor“(Siegfried), coregrafie Oleg Danovski, Jannette Jaquette, Andrei Litvinov.
  • “Carmen” (Don Jose), coregrafie Valentina Turcu, Jannette Jaquette.
  • “Don Quijote” (Basil), coregrafie Mihai Babuska, Dinko Bogdanic.
  • “La Bayadere” (Solor), coregrafie Mihai Babuska.
  • “La Fille Mal Gardee” (Colas), coregrafie Alexa Mezincescu.
  • “Cenușăreasa” (Printul), coregrafie Calin Hantiu.
  • “Spărgătorul de Nuci” (Printul), coregrafie Oleg Danovski, Jannette Jaquette, Dinko Bogdanic.
  • “Giselle” (Albert), coregrafie Oleg Danovski, Max und Moritz.
  • “Frumoasa din Pădurea Adormită”(Desire), coregrafie Alexa Mezincescu, Dinko Bogdanic, Andrei Litvinov.
  • “Albă ca Zăpada” (Prințul), coreografie Francisc Valka
  • “Davo u Selu “(Devil in the Village), coregrafie Ljiliana Gvozdenovic.
  • “Peter Pan” (Peter Pan, Capitanul Hook), coregrafie Michael Pink.
  • “Tango Radio and Juliet”, coregrafie Edward Clug.
  • “Carmina Burana”, coregrafie Ioan Tugearu.
  • “Palladio”, coregrafie Mihai Babușka.
  • “Simfonia Fantastică”, coreografie Gigi Caciuleanu.
  • “Cassanova”, coregrafie Mihai Babușka,
  • “Four Season Vivaldi”, “Four seasons Verdi”, coregrafie Dinko Bogdanic,
  • “Brel”, coregrafie Dinko Bogdanic,
  • “Zorba the greek”, “Cirkus Primitif”, coregrafie Stasa Zurovac, “
  • “5 do 12”, cooreografie Igor Kirov,
  • “SoubSoul,” “Tango Sense”, coregrafie Mihai Mezei,
  • “Requiem” și “Sacre du Printemps “, coregrafie Mario Piazza.