Iancu Ovidiu Matei s-a născut în Bucuresti şi la vârsta de 10 ani, intră prin examen la Liceul de Coregrafie “Floria Capsali”, pe care îl absolvă în anul 2002. A câștigat o bursă la English National Ballet School, Londra în 2001 și a efectuat un stagiu de perfecționare la Opera din Paris, în 2004-2005. Încă din timpul liceului a fost solist al Operei Naţionale din Bucureşti, instituție în care danseză din anul 2002. In anul 2012-2013, pleacă în America ca senior soloist în cadrul companiei Tulsa Ballet, revenind apoi la Opera Naţională Bucureşti. Din anul 2015, este prim solist al Teatrului de Balet din Sibiu şi al Operei Naţionale IaşiÎn stagiunea 2016, revine la Opera Națională București.

A câștigat numeroase premii naționale și internaționale de-a lungul carierei, fiind invitat la Galele Stelele secolului XXI, 2005 Paris, și participant la Competiţia Înternaţională de Balet și Dans Contemporan Sibiu, 2009, unde a obţinut locul I. Dansează ca invitat de onoare în numeroase Gale și Spectacole din Europa de Est și Occidentală, dar şi din Asia şi Statele Unite ale Americii.

In ultimii ani se remarcă în proiecte şi gale de excelenţă precum “Alina Cojocaru Dream Project ” –   Japonia, Gala Oleg Danovsky, Gala WBC Sibiu România şi Gala Operei din Timişoara, International Ballet Competition Gala, Botoșani România, Sofia City Ballet at Brancaccio Theater, Roma- Italia, Plovdiv National Opera,Bulgaria, LinearCiak Theater Milan, Italia, Oleg Danovsky Gala, Constanța-România, Carusel Gala, Mamaia-România, United Dance Company tour Germania, Gala în Paola și Ancona, Italia, Gala în Brașov, România.

Repertoriu:

Paladio (Mihai Babușka)
Sextet Pe Octet (Laurențiu Guinea)
Francesca da Rimini (Olivie Patey)
Subway project (jazz) ( Rossa Estrela)
Transhumanta (Mihai Babușka)
Giselle (Mihai Babușka)
Sleeping Beauty (Alexa Mezin)
La Bayadere (Mihai Babuska)
Midsummer Night’s Dream (Mark Bogart)
Don Quixote (Mihai Babuska)
Les Sylphides
Tango.Radio&Juliet (Edward Clug)
Armonii (Laurentiu Guinea)
VI Symphony ( Oliver Patey)
Femei (Gheorghe Iancu)
Carmen (Pavel Rotaru)
Nutckracker (Vasili Petrutiu)
Swan Lake (Oleg Danovsky, Gheorghe Iancu, Mihai Babuska, Andrei Lidvinov)
Romeo and Juliet (Pavel Rotaru, Poclitaru)
Waltz Fantasy (Balanchine)
Fuga (Ion Tugearu)
Serenade (Balanchine)
Le Corsaire (Vasily Medvedev)
Notre Dame de Paris (Ion Tugearu)
Cassanova (Monica Fotescu Uta)
Cinderella (Mihai Babuska)
Imagine all the people (Gigi Caciuleanu)
Trilogie Ionescu (Alex Fotescu, Monica Fotescu)
La fille mal garde (Alex Fotescu, Aleisha Gardner)
Age of innocence (second adagio), Eduard Liang
Slice to Sharp, Jorma Elo
Pre Sentient, Wayne Mcgregor
Dracula (Fredrick),Ben Stevenson
Nutckraker, Marcelo Angelini
Lady of the Camelias (Armand), Val Caniparoli
Company B, Paul Taylor (Another you pas de deux)
One and One, Jorma  Elo, studio k (principal couple)
Midsummer Night Dream, Christopher Weldon (Oberon and Demetrius)
Trilogie Ionescu (Alex Fotescu, Monica Fotescu)
Anna Karenina, Vronsky (Ion Tugearu)
Romeo and Juliette (David Robertson)
Romeo and Juliette (Horatiu Chereches)
Theme and Variations (Balanchine)
Romeo and Juliette (Renato Zanella)
Opus 73 (Renato Zanella)
Le Sacre du Printemps (Renato Zanella)
Amor Brujo (Carlos Vilan)
Nutcraker (Catalin Caracas)
La Giara (Fredi Franzuti)

Invitat ca maestru de balet – Italia și Romania
Membru in Juriul Olimpiadei Naționale de Coregrafie (2015)
Coregraf ANGELIC- Balet Neoclasic

Turnee:
Olanda, Germania, Italia, Franța, Belgia, Austria, Elveția, Polonia