vlad-toader

Vlad Toader

A urmat cursurile Liceului de Coregrafie „Floria Capsali” din Bucureşti, promoția 1991, iar în 2007 a absolvit Universitatea de Artă Teatrală şi Cinematografică „I. L. Caragiale”.

A devenit prim – solist al Operei Naţionale din Bucureşti în 1992. Între 2001- 2003 a fost invitat permanent să danseze pe scena Operei din Macedonia și al Operei Naționale Române din Iași. În 2004 a fost distins cu Meritul Cultural în grad de Cavaler.

Repertoriul său este unul vast ce cuprinde reprezentaţii precum: Bufonul, Beno – Lacul lebedelor; Albert și Pas de deux – Giselle; Franz, Prietenii – Coppelia; Basil, Espado și Vagabondul  – Don Quixote; Mercuțio, Benvolio – Romeo şi Julieta; Solor, Idolul de bronz, Fachirul – La Bayadère; Acarul – Anna Karenina, Ofiţer; Paquita, Pas de trois; Prințul – Spărgătorul de nuci; Armonii trecute; Prințul și Miniștrii – Cenuşăreasa; Hortensio – Îmblânzirea scorpiei; Colas, Alain, Patru prieteni – La fille mal gardée; Daphnis şi Chloe (Gelu Barbu); Taharaste, Stampe Japoneze, Anotimpurile; Manfred; Serenadă (I. Tugearu); Seară de valsuri vieneze (I.Tugearu); Logodnicul-  Peer Gynt; Ali, Lankedeém  în Le Corsaire; Bețivul în Carmina Burana; Desire, Pasărea albastră în Frumoasa din pădurea adormită; Judecătorul, Prietenii în Cocoșatul de la Notre-Dame; Prințul în Albă ca zăpada; Alain în La Fille mal gardée (Johan Kobborg); Gurn în La Silphyde; Indiile galante (Andrei Șerban).

A colaborat cu Opera Română din Timișoara, Opera Română din Brașov, Opera Națională din Tallin, Opera Națională din Macedonia. A efectuat turnee în Franţa, Italia, Olanda, Germania, Austria, Elveția, Spania, Coreea de Sud, Macedonia.

Repertoriu (roluri și dansuri):

  • Alain – La Fille mal gardée de Ferdinand Hérold şi John Lanchbery, coregrafia: Sir Frederick Ashton
  • Espado – Don Quijote de Ludwig Minkus, coregrafia: Jaroslav Slavický, adaptare după Marius Petipa şi Alexandr Gorski
  • Acarul din coşmar – Anna Karenina (muzica: Piotr Ilici Ceaikovski), coregrafia: Ioan Tugearu
  • Gurn – La Sylphide de Herman Severin Løvenskiold, coregrafia: Johan Kobborg, adaptare după August Bournonville
  • Bufonul – Lacul lebedelor de Piotr Ilici Ceaikovski, coregrafia: Oleg Danovski, adaptare după Marius Petipa şi Lev Ivanov
  • Beno – Lacul lebedelor de Piotr Ilici Ceaikovski, coregrafia: Gheorghe Iancu, adaptare după Marius Petipa şi Lev Ivanov
  • Albert / Pas de deux Prietenii  – Giselle de Adolphe Ch. Adam, coregrafia: Jean Coralli, Jules Perrot și Marius Petipa, adaptarea: Mihai Babușka
  • Franz / Prieteni – Coppélia de Léo Delibes,  coregrafia: Anton Romanovski, Oleg Danovski
  • Basil / Vagabondul – Don Quijote de Ludwig Minkus, coregrafia: Marius Petipa, Alexandr Gorski, adaptarea: Mihai Babușka
  • Mercutio / Benvolio – Romeo și Julieta de Serghei Prokofiev, coregrafia: Ioan Tugearu
  • Idolul de bronz / Fachirul – Baiadera de Ludwig Minkus, coregrafia: Marius Petipa, adaptarea: Valerii Kovtun
  • Solor / Idolul de bronz – Baiadera de Ludwig Minkus, coregrafia: Marius Petipa, adaptarea: Mihai Babușka
  • Ofițeri – Anna Karenina, coregrafia: Ioan Tugearu
  • Pas de trois – Paquita de Ludwig Minkus, coregrafia: Marius Petipa, adaptarea: Ileana Iliescu
  • Prințul – Spărgătorul de nuci de Piotr Ilici Ceaikovski, coregrafia: Alexa Mezincescu
  • Armonii trecute de Marin Marais și Jean Baptiste Lully, coregrafia: Laurențiu Guinea
  • Prințul / Ministru – Cenușăreasa de Serghei Prokofiev, coregrafia: Mihai Babușka
  • Hortensio – Îmblânzirea scorpiei (colaj muzical), coregrafia: Ioan Tugearu
  • Alain / Prieteni – La Fille mal gardée de Ferdinand Hérold şi John Lanchbery, coregrafia: Alexa Mezincescu
  • Băutorii de sake – Stampe japoneze (colaj muzical), coregrafia: Ioan Tugearu
  • Toamna / Vara – Anotimpurile de Antonio Vivaldi, coregrafia: Alexa Mezincescu
  • Serenadă de Piotr Ilici Ceaikovski, coregrafia: Ioan Tugearu
  • Seară de valsuri vieneze de Johann Strauss, coregrafia: Ioan Tugearu
  • Logodnicul – Peer Gynt (colaj muzical), coregrafia: Mihaela Atanasiu
  • Ali / Lankedem  – Corsarul de Adolphe Ch. Adam, coregrafia: Vasili Medvedev, adaptare după Marius Petipa
  • Bețivul – Carmina burana de Carl Orff, coregrafia: Alexa Mezincescu
  • Desirée / Pasărea albastră – Frumoasa din padurea adormită de Piotr Ilici Ceaikovski, coregrafia: Alexa Mezincescu
  • Judecătorul / Prietenii – Notre-Dame de Paris (colaj muzical), coregrafia: Ioan Tugearu
  • Prințul – Albă ca Zăpada și cei șapte pitici de Cornel Trăilescu, coregrafia:  Francisc Valkay
  • Gopak – Taras Bulba de V. Sedoi, coregrafia: R. Zaharov
  • Fuga, Marea fugă (colaj muzical), coregrafia: Ioan Tugearu

Vlad Toader este solist al Operei Naționale Bucureşti din anul 1992. A fost invitat în perioada 2001-2003 ca solist al Operei din Skopje (Macedonia).