Gala Premiilor Operelor Naționale

ediția a IV-a
Opera Națională București

PALMARES


Marele Premiu al Galei
Nelly Miricioiu

Opera Națională București
Premiul de excelență – Eugenia Moldoveanu
Premiul pentru întreaga activitate – Cornel Trăilescu
Premiul special al Galei – Stelian Olariu, Maestru de Cor

Premiul special al juriului
Carlos Vilán, coregraf, Premiul pentru cea mai bună coregrafie-divertisment opera „Carmen” de Georges Bizet
Opera Națională Română Iași

Teatrul Național de Operă și Balet „Maria Bieșu” Chișinău
Premiul de excelență – Vladimir Dragoș
Premiul pentru întreaga activitate – Elena Gherman

Opera Națională Română Cluj-Napoca
Premiul de excelență – Vasile Solomon
Premiul pentru întreaga activitate – Fülöp Martin

Opera Maghiară Cluj-Napoca
Premiul de excelență – Kele Brigitta
Premiul pentru întreaga activitate – Laskay Adrienne

Teatrul Național de Operă și Balet „Oleg Danovski” Constanța
Premiul de excelență – Adrian Stanache
Premiul pentru întreaga activitate – Silvia Țigmeanu

Opera Națională Română Iași
Premiul de excelență – Ella Urmă
Premiul pentru întreaga activitate – Camelia Șotrin Pascu

Premiul pentru cel mai bun solist
Florin Estefan pentru rolul Oneghin din spectacolul „Evgheni Oneghin” de Piotr Ilici Ceaikovski
Opera Națională Română Cluj-Napoca

Premiul pentru cea mai bună solistă lirică
Maria Jinga pentru rolul Dorabella din spectacolul „Così fan tutte” de Wolfang Amadeus Mozart
Opera Națională București

Premiul pentru cel mai bun spectacol de copii
„Prințul Árgyélus” de Péter Tóth, regia István Albu
Opera Maghiară Cluj-Napoca

Premiul pentru cel mai bun spectacol din creația românească
„Enesciana”, regia și coregrafia Horațiu Cherecheș
Teatrul Național de Operă și Balet „Oleg Danovski” Constanța

Premiul pentru cea mai bună solistă de balet
Bianca Fota pentru interpretări în spectacolele „In the Middle, Somewhat Elevated” în coregrafia lui William Forsythe și „DSCH” în coregrafia lui Alexei Ratmanski
Opera Națională București

Premiul pentru ce mai bun solist de balet
Robert Enache pentru interpretări în spectacolele „In the Middle, Somewhat Elevated” în coregrafia lui William Forsythe, „In the Night” în coregrafia lui Jerome Robbins și „DSCH” în coregrafia lui Alexei Ratmanski
Opera Națională București

Premiul pentru cel mai bun debut liric feminin
Lucia Mihalache pentru rolul Carmen din opera „Carmen” de Georges Bizet
Teatrul Național de Operă și Balet „Oleg Danovski” Constanța

Premiul pentru cel mai bun debut liric masculin
Horia Sandu pentru rolul Rocco din spectacolul „Fidelio” de Ludwig van Beethoven
Opera Națională București

Premiul pentru cel mai bun coregraf
Horațiu Cherecheș pentru coregrafia spectacolelor „Crăiasa Zăpezii” de Jean Sibelius și Edvard Grieg și „Enesciana”
Teatrul Național de Operă și Balet „Oleg Danovski” Constanța

Premiul pentru cel mai bun spectacol de balet
„Crăiasa Zăpezii” de Jean Sibelius și Edvard Grieg, coregrafia Horațiu Cherecheș
Teatrul Național de Operă și Balet „Oleg Danovski” Constanța

Premiul pentru cele mai bune costume
Adriana Urmuzescu pentru concepția costumelor din spectacolele „Lacul lebedelor” de Piotr Ilici Ceaikovski și „Don Quijote” de Ludwig Minkus
Opera Națională Română Iași

Premiul pentru cel mai bun decor
Natalia Kornilova pentru concepția decorului din spectacolului „Crăiasa Zăpezii” de Jean Sibelius și Edvard Grieg
Teatrul Național de Operă și Balet „Oleg Danovski” Constanța

Premiul pentru cel mai bun dirijor
József Horváth
Opera Națională Română Cluj-Napoca

Premiul pentru cel mai bun regizor
Karel Drgáč, pentru regia spectacolului „Carmen” de Georges Bizet
Opera Națională Română Iași

Premiul pentru cel mai bun spectacol de operă
„Carmen” de Georges Bizet, regia Karel Drgáč
Opera Națională Română Iași