Maeștri de balet

Corina Dumitrescu

  Corina Dumitrescu Repertoriu (roluri şi dansuri): Madge – La Sylphide de Herman Severin Løvenskiold, coregrafia: August Bournonville, adaptarea: Johan Kobborg Juliet – Radio and Juliet (muzica: Radiohead), coregrafia: Edward Clug Anna Karenina – Anna Karenina (muzica: Piotr Ilici Ceaikovski), coregrafia: Ioan Tugearu Kitri – Don Quijote de Ludwig Minkus, coregrafia: Marius Petipa, Alexandr Gorski, adaptarea: Mihai Babușka Giselle / Myrtha – Giselle de Adolphe […]

Citește 28 septembrie 2016
Gabriel Opincaru

Prim-solist al Operei Naționale București din anul 1987, astăzi maestru de studii și repetiții, Gabriel Opincaru a studiat dansul la Academia Vaganova din Sankt Petersburg, la clasa lui O. G. Socolov. Este profesor la Liceul de Coregrafie Floria Capsali din București, la catedra de Dans Clasic și Duet și maestru de studii și repetiții. De asemenea, a realizat asistență […]

Citește 8 noiembrie 2016
Cristian Crăciun

Prim-solist al Operei Naționale București din anul 1978, în prezent maestru de studii și repetiții, Cristian Crăciun a fost, în perioada 1983-1994, solist și la Arena di Verona (Italia). A dansat alături de Carla Fracci, Rudolf Nureev, Vladimir Vasiliev, Oriela Dorela și Luciana Savignano și este câștigător a numeroase premii printre care Premiul Teatrului Național […]

Citește
Florin Mateescu

În prezent maestru de repetiții la Opera Națională București, Florin Mateescu a fost, în perioada 1964-1984, balerin al aceleiași instituții. În anii 1984, 1985 și în perioada 1990-1993, Florin Mateescu a fost profesor, maestru de balet și coregraf la Compania Cosi-Ștefănescu (Italia). În perioada 1986-1989 a revenit la Opera Națională București ca maestru de balet și coregraf, […]

Citește 9 noiembrie 2016
Florica Stănescu

A absolvit Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică  „I.L. Caragiale” București, Facultatea de Teatru, specializarea „Artele spectacolului de teatru” (Coregrafie) din 2007. Din 2001 este profesor la catedra  Liceului de Coregrafie „Floria Capsali”, Bucureşti (repertoriu – dans clasic). În 2011 a urmat cursuri de perfecționare „Maestru de balet” ale Academiei SCALA-Milano (studii cu Frederic Olivieri, Emanuela Tagliavia, Lorette Alexandrescu), precum […]

Citește
Mădălina Slăteanu

Repertoriu (roluri și dansuri): Carmen – Carmen de Georges Bizet, Rodion Șcedrin, regia și coregrafia: Oleg Danovski Catarina – Îmblânzirea Scorpiei (colaj muzical), regia și coregrafia: Ioan Tugearu Mercedes – Don Quijote de Ludwig Minkus, regia și coregrafia: Vasile Marcu Myrtha – Giselle de Adolphe Ch. Adam, regia și coregrafia: Vasile Marcu, adaptare după Marius […]

Citește
Rodica Fiastru

Repertoriu (roluri și dansuri): Bathilde, Mama – Giselle de Adolphe Ch. Adam, coregrafia: Jean Coralli, Jules Perrot și Marius Petipa, regia și adaptarea coregrafică Mihai Babușka Dolly Oblonski – Anna Karenina (muzica: Piotr Ilici Ceaikovski), regia și coregrafia: Ioan Tugearu Regina, solo poloneză – Frumoasa din pădurea adormită de Piotr Ilici Ceaikovski, regia și coregrafia: […]

Citește
Alin Gheorghiu

Alin Gheorghiu  Este absolvent al Universității Naționale de Artă Teatrală și Cinematografică „I. L. Caragiale”, secția Coregrafie – București, 2001. A mai studiat cu maeștrii Oleg Danovski, Ioan Tugearu, Peter Breuer, Valeri Kovtun, Mihaela Atanasiu, Gheorghe Cotovelea, Ștefan Bănică, Adrian Gheorghiu, George Bodnarciuc, Gheorghe Iancu, Sergiu Ștefanski, Alexa Mezincescu, Constantin Marinescu, Gelu Barbu, Gabriel Popescu. […]

Citește
Oana Bădănoiu Vuluță

Repertoriu (roluri și dansuri): Pas de trois, Lebedele mici – Lacul lebedelor de Piotr Ilici Ceaikovski,  regia și coregrafia: Oleg Danovski Pas de deux Prietenii, Mona, Zulma – Giselle de Adolphe Ch. Adam, regia și coregrafia Vasile Marcu, adaptare după Marius Petipa Prietene, Fusul – Coppélia de Léo Delibes, coregrafia: Anton Romanovski și Oleg Danovski, […]

Citește
Cătălin Caracaș

Cătălin Caracaș a câștigat Marele Premiu – Lira de aur și Cupa de cristal la Festivalul Concurs – Darclée în anul 1980 și Trofeul de Argint la Festivalul Prieteniei de la Phenian (Coreea de Nord, 2001). Este solist al Operei Naționale București din anul 1992 precum și solist și coregraf al Operei Comice pentru Copii. A semnat coregrafia baletelor de buzunar […]

Citește
Magda Rădulescu Tomulescu

Repertoire (roles and dances): ·        Pas de trois, Little Swans – “Swan Lake” by Pyotr Ilyich Tchaikovsky, direction and choreography: Oleg Danovski, based on Marius Petipa and Lev Ivanov’s version ·        Pas de trois, Little Swans – “Swan Lake” by Pyotr Ilyich Tchaikovsky, direction and choreography: Gheorghe Iancu, based on Marius Petipa and Lev Ivanov’s […]

Citește