Gala Extraordinară de Balet

 
Durata 3 h Pauze 1
Dirijor Pietro SALVAGGIO – Italia
Regie şi concept artistic Renato ZANELLA
Distribuție  


Program

Prima parte

Un ballo in maschera
Adina Tudor
(Opera Naţională Bucureşti)
coregrafia ▪ Renato Zanella
muzica ▪ Johann Strauss-fiul

Éljen a Magyar!
Egoitz Segura
, Miquel Duran, Cristian Gîdoi, Maxime Latapie, David Mannara, Rugiero Daniele, Marco Corcella, Federico Ginetti, Ionuț Diniță (Opera Naţională Bucureşti)
coregrafia ▪ Renato Zanella
muzica ▪ Johann Strauss-fiul

Lacul lebedelor, Pas de deux, Act III
Lauren Cuthbertson și Federico Bonelli (The Royal Ballet)
coregrafia ▪ Marius Petipa
muzica ▪ Piotr Ilici Ceaikovski

Zambra
Esther Jurado (Ballet Nacional de España)
coregrafia ▪ Esther Jurado – Ricardo Cue
muzica ▪ Manolo Sanlucar (Medea)

Giselle, Pas de deux, Act II
Nicoletta Manni și Timofej Andrijashenko (Teatro alla Scala di Milano)
coregrafia ▪ Jean Coralli și Jules Perrot
muzica ▪ Adolphe Adam

Labyrinth of Solitude
Davide Dato
(Wiener Staatsoper)
coregrafia ▪ Patrick de Bana
muzica ▪ Tomaso Antonio Vitali, Chaconne

Lacul lebedelor, variaţiune Lebedele mici
Diana Gal
, Remi Tomioka, Alice Minoiu, Kana Arai (Opera Naţională Bucureşti)
coregrafia ▪ Lev Ivanov
muzica ▪ Piotr Ilici Ceaikovski

Chroma
Lauren Cuthbertson și Federico Bonelli (The Royal Ballet)
coregrafia ▪ Wayne McGregor
muzica ▪ Joby Talbot și The White Stripes

El sombrero de tres picos, Farruca
Sergio Bernal (Ballet Nacional de España)
coregrafia ▪ Antonio Ruiz Soler
muzica ▪ Manuel de Falla

Together Alone
Aurelie Dupont și Alessio Carbone (Opéra National de Paris)
coregrafia ▪ Benjamin Millepied
muzica ▪ Philip Glass
la pian ▪ Luminița Berariu

Le Corsaire, Pas de deux
Cristina Dijmaru (Opera Națională București) şi Joaquin de Luz (New York City Ballet)
coregrafia ▪ Marius Petipa
muzica ▪ Ludwig Minkus

 

A doua parte

Baiadera, The Shadow, Act II
Bianca Stoicheciu, Yvonne Slingerland, Rin Okuno
Baletul Operei Naționale București
coregrafia ▪ Mihai Babușka după Marius Petipa
muzica ▪ Ludwig Minkus

Leichtes Blut
Bogdan Cănilă, Vlad Toader, Valentin Stoica (Opera Naţională Bucureşti)
coregrafia ▪ Renato Zanella
muzica ▪ Johann Strauss-fiul

Donizetti Pas de deux
Natascha Mair
și Davide Dato (Wiener Staatsballett)
coregrafia ▪ Manuel Legris
muzica ▪ Gaetano Donizetti

Asturias
Esther Jurado (Ballet Nacional de España)
coregrafia ▪ Carlos Vilán
muzica ▪ Isaac Albéniz

Pizzicato Polka
Mihaela Soare și Valentin Stoica (Opera Naţională Bucureşti)
coregrafia ▪ Renato Zanella
muzica ▪ Johann Strauss-fiul

Don Quixote, Pas de deux, Act III
Andra Ionete și Robert Enache (Opera Naţională Bucureşti)
coregrafia ▪ Marius Petipa
muzica ▪ Ludwig Minkus

Caravaggio
Nicoletta Manni
și Timofej Andrijashenko (Teatro alla Scala)
coregrafia ▪ Mauro Bigonzetti
muzica ▪ Bruno Moretti după Claudio Monteverdi

In the Middle, Somewhat Elevated, duet
Cristina Dijmaru și Bogdan Cănilă (Opera Naţională Bucureşti)
coregrafia ▪ William Forsythe
muzica ▪ Thom Willems în colaborare cu Lesley Stuck

Perpetuum mobile
Sergiu Dan, Ryou Takaya, Cristian Preda, Alessandro Audisio (Opera Naţională Bucureşti)
coregrafia ▪ Renato Zanella
muzica ▪ Johann Strauss-fiul

Folia de Caballeros
Joaquin de Luz (New York City Ballet) și Sergio Bernal (Ballet Nacional de España)
coregrafia ▪ Joaquin de Luz și Sergio Bernal
muzica ▪ autor anonim spaniol din sec. XVIII, La Folía española

Le Parc
Aurelie Dupont și Alessio Carbone (Opéra National de Paris)
coregrafia ▪ Angelin Preljocaj
muzica ▪ Wolfgang Amadeus Mozart, Concertul de pian nr. 23, Adagio
la pian ▪ Luminița Berariu

Temă și Variațiuni ▪ Adagio & Finale
Ada Gonzalez și Ovidiu Matei Iancu (Opera Națională București)
Baletul Operei Naționale București
coregrafia ▪ George Balanchine
muzica ▪ Piotr Ilici Ceaikovski, Suita no. 3

Cu participarea
Orchestrei Operei Naționale București
Ansamblului de Balet al Operei Naționale București