Gala UCIN 50

 
Distribuție  

Anul acesta, cei 50 de ani de la Gala UCIN se vor sărbători printr-o Gală memorabilă pe scena Operei Naționale București în an Centenar.

GALA UCIN prezintă spectatorilor români valorile filmului românesc
De 50 de ani, Uniunea Cineaștilor din România recunoaște valorile filmului românesc, le aduce în atenția Publicului cinefil și a Presei și premiază în fiecare an producțiile cinematografice din anul precedent, într-o Gală care împlinește 49 de ediții în 2021.

Save the date: 20 septembrie 2021 este data la care GALA UCIN 2021 sărbătorește premiile filmului românesc printr-un spectacol inedit care se va realiza pe scena Operei Naționale din București.

Un Juriu de profesioniști, alcătuit din: Actrița Tora Vasilescu, Criticul de Film Mihai Fulger, Directorul de Imagine Gabriel Kosuth, Regizorul Doru Nițescu, prezidat de Academicianul Răzvan Theodorescu a întocmit o listă de Nominalizări ale celor mai remarcabile realizări pe toate tronsoanele de producție cinematografică.

Biletele se pot achiziționa de pe http://tickets.operanb.ro/ și de la Casa de Bilete a Operei Naționale București.

Nominalizările la Premiile UCIN pentru anul 2020 sunt:

Marele Premiu și Trofeul UCIN
5 minute, regia Dan Chișu
Malmkrog, regia Cristi Puiu
Ivana cea groaznică, regia Ivana Mladenovici

Premiul Special al Juriului
Tipografic Majuscul, regia Radu Jude
Mia își ratează răzbunarea, regia Bogdan Theodor Olteanu
Colectiv, regia Alexander Nanau

Premiul pentru Regie Lucian Pintilie
Cristi Puiu, pentru regia filmului Malmkrog
Radu Jude, pentru regia filmului Tipografic Majuscul
Dan Chișu, pentru regia filmului 5 minute

Premiul pentru Scenariu
Radu Jude, Gianina Cărbunariu, pentru scenariul filmului Tipografic Majuscul
Dan Chișu, pentru scenariul filmului 5 minute
Bogdan Theodor Olteanu, pentru scenariul filmului Mia își ratează răzbunarea

Premiul pentru Montaj
Alexander Nanau, George Cragg, Dana Bunescu, pentru montajul filmului Colectiv
Letiția Ștefănescu, pentru montajul filmului 5 minute
Andrei Gorgan, pentru montajul filmului Acasă

Premiul pentru Imagine
Tudor Vladimir Panduru, pentru imaginea filmului Malmkrog
Adrian Silișteanu, pentru imaginea filmului 5 minute
Daniel Șerbănică, pentru imaginea filmului Gottlieb

Premiul pentru Costume
Oana Păunescu, pentru costumele filmului Malmkrog
Bristena Duman, pentru costumele filmului Caligula
Mălina Ionescu, pentru costumele filmului Urma

Premiul pentru Decor
Irina Moscu, pentru decorul filmului Tipografic Majuscul
Cristina Barbu, pentru decorul filmului Malmkrog
Bristena Duman, pentru decorul filmului Caligula

Premiul pentru Muzică Originală Adrian Enescu
Marius Leftărache, Matei Stratan, Cristina Chiosea, pentru muzica filmului Urma
Petru Mărgineanu, pentru muzica filmului Granița morții, regia Cătălin Apostol
Cristian Lolea, pentru muzica filmului Grădina Sovietică, regia Dragoș Turea

Premiul pentru Coloană Sonoră
Alexandru Dumitru, pentru coloana sonoră a filmului Urma
Marius Leftărache, pentru coloana sonoră a filmului 5 minute
Mihai Grecea, Florin Tăbăcaru, Angelo Dos Santos, Michel Schillings, Kyan Bayani pentru coloana sonoră a filmului Colectiv

Premiul pentru Interpretare Feminină Rol Principal
Ioana Bugarin, pentru rolul Mia din Mia își ratează răzbunarea
Daniela Nane, pentru rolul Cesonia din Caligula
Maria Popistașu, pentru rolul Eli din Kaimos

Premiul pentru Interpretare Masculină Rol Principal
Teo Corban, pentru rolul Mihnea Nicoară din Urma
Mihai Călin, pentru rolul Nicu Holban din 5 minute
Șerban Lazarovici, pentru rolul Mugur Călinescu din Tipografic Majuscul

Premiul pentru Interpretare Feminină Rol Secundar
Irina Rădulescu, pentru rolul Ana din Urma
Elvira Deatcu, pentru rolul Maria Holban din 5 minute
Victoria Cociaș, pentru rolul Babette din Gottlieb

Premiul pentru Interpretare Masculină Rol Secundar
Emanuel Pârvu, pentru rolul Coman din 5 minute
Istvan Teglas, rolul Istvan din Malmkrog
Adrian Nicolae, rolul Pavel din Mia își ratează răzbunarea

Premiul pentru Film Documentar
Colectiv, regia Alexander Nanau
Acasă, regia Radu Ciorniciuc
Lemn, regia Monica Lăzurean Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger

Premiul pentru Film de Televiziune
Cine ești tu, Cătălina?, regia Cornel Mihalache
Ecaterina Teodoroiu, regia Andreea Știliuc
Caligula, regia Miluță Gheorghiu, Silviu Jicman

Premiul pentru Film de Animație
Moartea și cavalerul, regia Radu Gaciu
Oaspeții, regia Răzvan Aprozeanu
Cântec de leagăn, regia Paul Mureșan

Premiul pentru Scurmetraj de Ficțiune
Kaimos, regia Sara Tsorakidis
În noapte, regia Ana Pasti
Bucureștiul văzut de sus, regia Andrei Răuțu

Premiul Opera Prima Alexandru Tatos
Urma, regia Dorian Boguță
Acasă, regia Radu Ciorniciuc

Premiul Speranțe Cinematografice
Vânătoarea de cerbi, regia Andrei Olănescu
Împreună, regia Alma Buhagiar
Doi fără, regia Miruna Minculescu

Repere istorice ale GALEI UCIN

În 1963, an în care scenaristul Dumitru Carabăț era distins, alături de Henri Colpi, cu Premiul pentru cel Mai Bun Scenariu la Festivalul Internațional de Film de la Cannes pentru ecranizarea romanuluiCodin de Panait Istrati, din inițiativa unor cineaști ca: Paul Călinescu, Liviu Ciulei, Mircea Drăgan, Mihnea Gheorghiu, Ion Popescu Gopo (el însuși premiat la Cannes, în 1957, pentru Scurtă Istorie) și Victor Iliu a fost înființată Asociația Cineaștilor din România. După ce, în anul 1970, debutau în cinematografie cu Apa ca un bivol negru,documentarul manifest al unei noi generații de cineaști, pe atunci tineri absolvenți ai IATC (UNATC de azi), denumită ulterior ”generația ’70”, din care făceau parte Andrei Cătălin Băleanu, Petre Bokor, Iosif Demian, Stere Gulea, Nicolae Mărgineanu, Roxana Pană, Dan Pița, Dinu Tănase, Mircea Veroiu, ACIN a organizat prima sa Gală în 1971, în care premia performanțele cinematografiștilor români.

Potrivit declarației Regizorului Laurențiu Damian, Președinte al Uniunii Cineaștilor din România, ”Marele Premiu a fost conferit din anul 1971 și până azi unor filme de referință, care au marcat istoria filmului românesc, precum Mihai Viteazul (1971, regia Sergiu Nicolaescu), Puterea și Adevărul (1972, regia Manole Marcus), Prin cenușa imperiului (1976, regia Andrei Blaier), Probă de microfon (1979, regia Mircea Daneliuc), Întoarcerea lui Vodă Lăpușneanu (1980, regia Malvina Urșianu), Faleze de nisip (1983, regia Dan Pița), Horea (1984, regia Mircea Mureșan), Pas in doi (1985, regia Dan Pița), Moromeții (1987, regia Stere Gulea), Iacob (1988, regia Mircea Daneliuc), De ce trag clopotele, Mitică? (1981, interzis până în 1990, regia Lucian Pintilie), O vară de neuitat (1994, regia Lucian Pintilie), Filantropica (2002, regia Nae Caranfil), Moartea domnului Lăzărescu (2005, Cristi Puiu), A fost sau n-a fost (2006, regia Corneliu Porumboiu), 4 luni, 3 săptămâni și 2 zile (2007, regia Cristian Mungiu), Poziția copilului (2013, regia Călin Peter Netzer), București non stop (2015, regia Dan Chișu), Sieranevada (2016, Cristi Puiu), La Gomera (2019, regia Corneliu Porumboiu)“.

Juriul și-a desemnat și în acest an Nominalizările la Premiile UCIN. Cine vor fi Premianții vom afla la Gala UCIN 2021, dar cu certitudine toți cineaștii care s-au încumetat să facă film, în condiții așa de dificile ca cele impuse de pandemia de coronavirus, își merită un loc pe un podium al aprecierii colective.

Misterul se va dezvălui în Gala UCIN 2021, organizată de Uniunea Cineaștilor din România, concepută și produsă de Young Friends Company și Asociația Mapamond, pe care prezența vedetelor din cinema, showbiz, televiziune și sport o va face comparabilă cu fiecare Gală de înaltă ținută de pe mapamond.